Här kan vi se hur vindvändningen blev hos Hasse Tell i Bjärby vid Skördefesten 2009. Inte nog med att vi med handkraft snurrade vingarna ett halvt varv. De började sedan snurra av vinden! Detta har inte skett sedan 1979.

Sommaren 2009 - så var det då dags att inviga Åkerbys nya kvarn. Drygt 200 personer laddade med kaffekorgar samlades förväntansfulla inför kvällens stora händelse i den lilla byn. Och invigning med stort I blev det!
Kvarnen har från början stått i Löt och flyttades 1960 till Ytterör där den fungerat som gäststuga innan det var dags att flytta den till Åkerby. Kenneth Gustavsson, ordförande i Kvarnföreningen, förklarade att det är naturligt att flytta en kvarn eftersom det är ett jordbruksredskap. Vidare berättade han att det så tidigt som 1641 fanns 133 kvarnar registrerade på karta och att antalet var uppe i 2000 på mitten av 1800-talet, för att i dag komma ner till 350 stycken kvarnar på Öland.
- Ganska många av dem är i dåligt skick och det behövs personer som är villiga att lägga ner arbete på att restaurera dem, sade han i sitt tal. Han riktade också ett stort tack till eldsjälarna bakom Åkerby-kvarnens byggäng.
Många timmar blev det
Det finns många inblandade i kvarnens återkomst till Åkerby och eldsjälarna i projektet har varit Staffan Olsson och Lars-Göran Andersson, samt Pelle Holmberg som har dokumenterat arbetet. Många är de timmar som har lagts ned, över 2000 timmar har redovisats till Leader. Ett arbete som har gjorts av få personer men som en hel by, samt alla förbiresande, har glädje av. När ett sådant stort projekt närmar sig sitt slut, det är planerat att det ska kunna malas i kvarnen innan mållinjen är nådd, då är det verkligen värt att fira.
Clown, spex, sång och tal
Kvällen började med ett klassiskt klipp av band och det var Staffan Olsson som fick äran. Efter applåder delades det ut cider och snittar och vi hurrade för eldsjälar och kvarn. Programmet under kvällen var gediget och det märktes att det låg många timmar bakom. Clownen från Åkerby Castle underhöll med ansiktsmålning, ballongtricks (bland annat en tax på 7 sekunder) och sång. Den sprudlande clownen fick igång barn och något i början mer blygsamma vuxna i Krokodillåten och vi behövde alla få rocka loss lite i duggregnet.
Åkerbyborna framförde en sång som Kalle Jacobsson skrivit som döpts till Åkerby kvarnvisa med rader som: Säg vad är det som händer, vad är det som står på, var i hela friden ska alla människor gå? Dom ska till Åkerby, dom ska till Åkerby, till den nya kvarnen som vi har i Åkerby.
Kalle Jacobsson var även inblandad i ett uppskattat spex om Romeo och Julia med sång som: Jag blir mjölnaren i kvarnen och du blir mamma till barnen men framförde även en vacker dikt om kvarnens betydelse förr och nu. En sådan bredd visar på genuint engagemang och talang.
Sedan var det dags att duka upp kaffekorgarna och stämningen var uppsluppen trots regn. Mattias Eklund och Daniel Wood underhöll med gitarr och vacker sång.
Det må vara så att det finns lite kvar att göra innan kvarnen kan mala. Det må vara så att det dröjer innan allt är riktigt, riktigt färdigt. Men invigd, det är den. Med stort I.
Jessica Svärdh

Bro, kungafamilj och kroppkakor. Alvaret, orkidé, vatten och sol. Många är associationerna till Öland men kanske är en av dem mest kända ändå kvarnen. Ensam på öppet fält, ihop med en gård eller i givakt på rad. Ibland målade, men oftast nakna i sin prakt av ek. En sak har de gemensamt, de behöver underhållas och detta kräver engagerade och energiska öbor. Staffan Olsson tillhör den skaran. Välkommen att följa med när han berättar om det senaste tillskottet i kvarnfamiljen på östra sidan.
I byn Åkerby på östra sidan på Öland fanns det en gång 11 stycken kvarnar. På 1930-talet revs den sista kvarnen och när platsen för en ny kvarn skulle väljas var det en självklarhet att samma plats valdes som den sista kvarnen. Precis till vänster om kurvan, söderifrån, uppe på slänten. En plats som syns och som är värdig en Ölandssymbol.
Leader-projekt
Tillsammans med Pelle Holmberg ingår Staffan Olsson i en grupp som under hösten fått utbildning i Bygghyttan av Ölands Kvarnförening. Utbildningen är ett Leader-projekt och innebär ideellt arbete med bidrag från EU (för material).
- Pelle och jag ansvarar för kvarnarna i Åkerby och sedan oktober har vi arbetat 7 timmar/dag 4 dagar i veckan både här och i Mörbylånga där utbildningen är, berättar Staffan.
Att renovera kvarnar är en dyr process för det kräver många arbetsstimmar och det finns inga direkta modeller och således uppstår en hel del frågor under vägens gång. Dessa frågor löser gruppen tillsammans under utbildningen. Att kunna finansiera det genom Leader är en bra lösning anser Staffan.
- Det är ju viktigt att bevara kvarnar. Det är en signatur för Öland, menar han.
Från väst till öst
Kvarnen som så småningom kommer att blicka ned över Åkerby kommer ursprungligen från Källa.
- Det stod vid vattnet i Ytterrör och har sedan 60-talet använts som gäststuga. Åkerby har länge pratat om att det skulle finnas en kvarn i byn och när då ägarna erbjöd kvarnen som gåva om vi hämtade den, ja då var det självklart att vi ville ha den, säger Staffan.

Bilden visar kvarnen i Ytterrör före restaurering
Farfars tid
Den sista kvarnen som stod i Åkerby ägdes av Ossian Olsson och för Staffan har den nya kvarnen en personlig betydelse, då Ossian var Staffans farfar.
- Det är en speciell känsla att det åter blir en kvarn på samma ställe där farfar hade sin, berättar han och det syns verkligen att detta är av stor betydelse för honom.
- Det känns bra att Åkerby äntligen har fått en bykvarn, avslutar Staffan.

Bilden visar kvarnen restaurerad och på plats i Åkerby
Diplomerade kvarnreparatörer
Sedan ovanstående artikel skrevs står det nu klart att Pelle Holmberg och Staffan Olsson båda har blivit diplomerade kvarnreparatörer. Det är Kalmar läns museum och Ölands Kvarnförening som gjort utnämningen. Grattis säger vi från redaktionen!
Jessica Svärdh

Söndag 20 maj kl 10.30 är det guidad vandring i borgmarken vid Ismanstorps borg. Mer information finns i kalendariet ovan, klicka på datum.
En fibergrupp har bildats i Runsten för att ge information om varför och hur detta skall åstadkommas.
Regionsförbundet i Kalmar län har antagit en bredbandsstrategi att alla skall ha bredband med hastigheten 100 Mbit per sekund senast år 2020. Läs mera
Tävlingen för 2-mannalag går som vanligt av stapeln i Tornlunden, i år veckorna 19-33, dvs från början av maj till mitten av augusti.
Spelavgiften är 60 kr per lag.
Anmäl er senast den 5 maj till Leif Rydberg, tel. 56 22 50 eller Karl-Evert Björn, tel. 56 23 34.
Lottning och spelschema meddelas den 8 maj.
Tävlingen arrangeras av Runstens Hembygdsförenings Boulekommitté.
I tisdagstidningen 10 april är Äggröran på förstasidan i både Barometern, Ölandsbladet och Östran! Alla positiva över ett arrangemang som blev så bra trots vädret. Ölandsbladet ger oss tre helsidor + två puffar - underbart! En del från ÖB kan ni läsa genom att klicka här.
Artikeln om konserten med Rongedal kan ni läsa här.
En urtidsdrake redo för flykt kan kvinnor se. Ett visset träd ser herrarna jag frågat.
Annons
Behöver ni hjälp med att handla så finns vi till er hjälp
Vi tar upp beställningar och handlar åt er mot en liten ersättning när ni inte själva kan. Vi bor i Spjutterum.
Ring: Mary-li 076-1894019; Pelle 072-3505914
Pelle & Mary-li Nyborg
Runstens hembygdsförening infodrar anbud på Affärsrörelse i Smedjan-Lerkaka, Runsten.
Fastigheten har under 35 år varit uthyrd till kiosk och souvenirbutik. Är mycket välbesökt med bra läge nära Lerkaka kvarnrad. Läs mer.
Du har väl upptäckt kommentarsfunktionen under våra artiklar? Gör så här när du vill kommentera:
Klicka på pilen vid Kommentera här. Vid Signatur skriver du det namn du vill ska synas på sidan. Därefter fyller du i ditt riktiga namn och din e-post-adress (dessa uppgifter syns inte på sidan, men är en kontrollfunktion för redaktionen). Skriv sedan den rubrik du vill ditt inlägg ska ha samt din kommentar. (Den behöver inte vara lång, det går lika bra med en mening!) Fyll därefter i de blåa siffrorna och bokstäverna i rutan för verifieringskod och klicka på Kommentera.
Sidan kommer då upp igen - du kan behöva scrolla ner för att hitta kommentarfältet. I en grå ruta under rubriken Kommentera här får du en bekräftelse på att din kommentar gått iväg. Alternativt står det om du missat något för att kommentaren ska kunna skickas (t ex "Vänligen fyll i din e-post-adress").
Redaktionen får sedan ett mail med din kommentar och lägger in den så fort som möjligt. För att inte kommentarsfunktionen ska kunna missbrukas för t ex diskriminerande, rasistiska eller pornografiska inslag måste alltid inläggen godkännas av redaktionen och här följer vi svensk lag i tillämpliga delar. Beroende när på dygnet du skickat din kommentar kan det ta några timmar innan den syns på sidan.
Det finns just nu flera hus till salu i Runsten med omnejd. Klicka här!
Vill du hyra Rungården?
Gå in på http://runsten.bygdegard.nu/
eller ring 0485-56 23 47 eller 0708-49 83 05 i god tid före planerad hyresdag.
Rungården är glädjande nog ofta uthyrd, därför: boka i tid!
Öppet: måndagar 17 - 19
Avvikande öppettider kan förekomma.
Nu kan du även låna elektroniska böcker